Kdy potřebujete identifikátor právnických osob? - LEI Česká
1. od 3. ledna 2018 jsou kódy LEI povinné pro všechny společnosti, které chtějí pokračovat v obchodování s cennými papíry.

Kdy potřebujete identifikátor právnických osob?

Kdy potřebujete identifikátor právnických osob?


Identifikátory právnických osob (LEI) jsou nyní vyžadovány pro všechny společnosti, které chtějí obchodovat na finančních trzích ve Velké Británii nebo v Evropské unii. K těmto změnám došlo dne 3. ledna 2018, kdy vstoupila v platnost směrnice a nařízení o trzích finančních nástrojů.

I když se tyto změny nevztahují na fyzické osoby, mohou jimi být ovlivněny subjekty, jako jsou trusty, společnosti, penzijní fondy, charity, akademické školy, partnerství a některé společnosti nezapsané v obchodním rejstříku. LEI jsou určeny k identifikaci právnické osoby, která vstupuje do finančních transakcí, nikoli finančního nástroje, takže proces žádosti o LEI je stejný pro všechny právnické osoby, bez ohledu na to, s jakým nástrojem budou obchodovat.

Žádosti o kód LEI by neměly být podávány jednotlivci nebo pro divizemi společnosti. Pokud provozní divize společnosti vyžaduje LEI, měla by použít LEI získanou svou mateřskou společností. Samostatné pobočky právnické osoby jsou způsobilé k získání samostatného LEI, pokud se nacházejí v různých zemích. Pobočky ve stejné zemi jsou oprávněny přijmout pouze jeden LEI, proto je třeba pečlivě zvážit, která pobočka získá LEI. Platnost LEI pobočky je navíc spojena s platností LEI hlavní pobočky. Jako takový bude považován za neplatný, pokud bude neplatný LEI hlavní pobočky (tj. pokud LEI nebude obnoven). Samozřejmě tedy rovněž není možné, aby pobočka společnosti požádala o LEI, pokud hlavní pobočka ještě nemá svůj LEI.

Jednotlivé jurisdikce určují, zda vyžadují, aby subjekty působící v rámci této jurisdikce vlastnily LEI. Podrobný seznam uvádějící status LEI v řadě globálních jurisdikcí, je k dispozici zde. Všimněte si, že LEI jsou nyní vyžadovány centrálními bankami v Argentině, Mexiku, Rusku a Indii, jakož i pro určité transakce v Kanadě, EU, Rusku, Singapuru, USA, Velké Británii, Švýcarsku, Jižní Africe a Malajsii, mimo jiné.

Jiné jurisdikce, například Austrálie, mohou požadovat poskytnutí identifikátoru právnické osoby v konkrétních případech, ale obecně v nich ještě LEI nejsou povinné.